לא משחק ילדים: ארכיטקטורת השבבים MoChi | מארוול ישראל

לא משחק ילדים: פיתוח בתפישת "לגו" מחולל מהפכה בתעשיית השבבים

נועם מזרחי, AVP Business Group Technology 30.12.15

בשנת 2016 צפויים כל קווי המוצרים של מארוול לעבור לארכיטקטורת MoChi – הסנוניות הראשונות של ארכיטקטורת ה-MoChi פותחו על ידי מרכז המו"פ של מארוול ישראל והושקו לאחרונה על ידי החברה העולמית.

תהליכי הפיתוח של מוצרים חדשים בתעשיית השבבים הופכים יותר מסובכים ויותר יקרים. עלות הפיתוח של שבב בודד בתהליך של 16/14 ננומטר נאמדת כיום בכ-250  מיליון דולר והתהליך אורך כ-3 שנים (כולל בדיקות)!

כיצד נקלעה התעשיה למצב, המכביד גם על החברות הגדולות והמובילות, לפתח מוצרים חדשים בצורה הגיונית מבחינה כלכלית? נראה כי מצב זה נובע מתפישת האינטגרציה השלטת מזה עשרות שנים בשוק השבבים. תפישה אשר חותרת לדחוס יותר ויותר רכיבים במכלול אחד של ה-SOC – USB, זיכרון וכיו"ב. רמת המורכבות של המוצר עלתה עם השנים בצורה אקספוננציאלית, בעודה דוחקת את עלויות הפיתוח באותו כיוון.

וכך, בעולם בו השווקים הטכנולוגיים משתנים כל הזמן, אפליקציות חדשות ותובעניות צצות חדשות לבקרים וכל עיכוב בהשקת מוצר חדש לעולם מתורגם מיידית להפסד כספי, מוצאת עצמה תעשיית השבבים מתמודדת בהליך בלתי אפשרי של מורכבות מוצר ועלות הפיתוח אשר עולות באופן תמידי, לעומת דרישה לקיצור זמני הפיתוח והורדת עלויות.

2016 תהיה שנת ה MoChi

ארכיטקטורת (MoChi (Modular Chip, פרי פיתוחה של מארוול, הינה הסנונית הראשונה המבשרת על מהפכת הדיסאינטגרציה: במקום לבנות SoC אחד גדול ואינטגרטיבי משתמשים במספר רכיבים פשוטים וקטנים יותר אשר מרכיבים ביחד את אותה הפונקציונאליות שאותה מממש ה-SoC המקורי. הרכיבים מופרדים מהמעבד הראשי אך לכולם ממשק משותף: MoChi Interface, ממשק השקוף למערכת ההפעלה והתוכנה. בכך נוצר בעצם  SoCוירטואלי, הבנוי מכעין אבני "לגו" נפרדות המתקשרות ביניהן בשקיפות: למרות שלא כל הבלוקים נמצאים פיזית על אותו סיליקון, הם מוצגים ככאלה לתוכנה – כך שמבחינת המערכת אין כל שינוי לוגי. כן ניתן לחבר פונקציות משנה מדור קודם של פרוסס, אם אין צורך בביצועים הגבוהים ביותר.

הארכיטקטורה מובילה לתהליך פיתוח פשוט, מהיר וזול יותר בשיעור של עשרות אחוזים לכל מפתח שבבים. במקום להתעסק עם רכיב ענק אחד היוצר בעיות מורכבות ומסובכות מאד, מתמודדים עם בעיות פשוטות ולוקאליות יותר ובקנה מידה פשוט יותר. הדבר מאפשר קיצור משך הזמן הנדרש להכנסת מוצרים חדשים לשוק ובניית אין סוף תצורות, על פי כל צורך. השבבים קטנים יותר, צריכת ההספק שלהם נמוכה יותר ומאפשרת התאמה טובה יותר של קידמה טכנולוגית מורכבת לדרישות שוק דינמיות וכתוצאה מכך תועלת כלכלית ניכרת הן לחברה המייצרת והן למשתמש הקצה.

בשורה של מארוול ישראל: שבבי MoChi הראשונים בעולם פותחו בארץ

רכיב AP 806 המשלב בתוכו את המעבד המתקדם ביותר של ARM  מדגם Cortex-A72 בעל ארבע ליבות, הוא רכיב ה-MoChi הראשון של החברה, ומיועד לשוק הנטוורקינג, האחסון, תשתיות הענן וכדומה.

רכיב ה-MoChi – Armada 3700 המכיל מעבד כפול ליבה מבית ARM , Cortex-A53 הוא רכיב נוסף שאותו השיקה החברה לאחרונה ונועד לשימושים כמו: אחסון מבוזר בענן, ניהול רשתות, נתבים לבית ולמשרדים קטנים, פתרונות גיבוי ואחסון ביתיים, מכשירי IoT מבוססי סוללה ועוד.

לתפישה החדשה שמציעה מארוול צפויה השפעה על כיווני ההתפתחות של תעשיית שבבים העולמית. שילובם של שבבי MoChi במוצרי יצרנים כבר בשנת 2016 תיתן את האות להתפתחותו של אקו-סיסטם שלם של מוצרים חדשים של החברה וכן של פרטנרים מהתעשייה. הפיתוח המהיר והזול יחסית, בשלל תצורות, יחולל חדשנות מהירה ויעילה ללקוחות הקצה שתקסום ליצרנים רבים.

המרוץ הטכנולוגי של השבבים והליכי הפיתוח המתקדמים עדיין כאן וטוב יהיה לכולנו אם ימשיכו לשמש בסיס איתן לכל דורות המכשור הטכנולוגי הבאים, אך ניכר כי מה שהיה נכון עד עתה עתיד להשתנות כדי להתאים לקצב המסחרר שבו זז העולם. במארוול מאמינים כי ארכיטקטורת MoChi תאפשר לתעשיית השבבים הגיון כלכלי וטכנולוגי המותאם לתנאים הללו.