תעבורת נתונים ושירותי מידע | מארוול ישראל

תעבורת נתונים – איך להשביע את רעב העולם אליה ולשירותי מידע?

20.07.16

תעבורת נתונים – איך להשביע את רעב העולם אליה ולשירותי מידע?

מי שמבצע חיפוש בגוגל , מנווט בוויז, צופה בסרט בנטפליקס, מעלה תמונות לפייסבוק או מעלה לחבריו סרט ביוטיוב כלל אינו מודע לכך שתשתית טכנולוגית אדירה ("הענן") הוקמה למענו ולמען מיליארדי משתמשים נוספים שמאפשרת לכל זה לקרות.

יתירה מכך, הציפייה של כל אחד מאתנו לשירותים חדשים ומהירים יותר, תקפיץ בעתיד  את הביקוש לתעבורת נתונים ואת הצורך ולהאיץ את קצב התעבורה. למעשה, גם משתמשים ומנהלים עסקיים, ראשי מוסדות מחקר וארגוני ענק רואים בקצב עיבוד תעבורת נתונים מהירה עניין חיוני להצלחתם.

אז כמה נתונים זולל העולם וכיצד ניתן להשביע את תאבונו ?
על פי נתונים של חברת סיסקו תעבורת המידע באינטרנט צמחה פי חמישה בחמש השנים האחרונות והיא צפויה לצמוח עוד פי שלושה בחמש השנים הקרובות. בין 2014 ל-2019 קצב הצמיחה השנתי הצפוי של תעבורת האינטרנט יגיע ל-23% ! היקף התעבורה צפוי להגיע עד ל-2 זטה בייט ( שקול ל-2 מיליארד דיסקים בני 1 טרה בייט) בשנת 2019. היקף התעבורה בין שרתים צפוי לגדול בקצב גבוה אף יותר. (כיום רוב המידע מועבר בין שרתים ולא באינטרנט).

אז איך משביעים את הרעב למידע ושירותים נוספים?
מסביר גיא אזרד, ממארוול ישראל, סגן נשיא בחברת מארוול העולמית, מנהל ההנדסה של תחום מתגי תקשורת: "כידוע, חוות השרתים הענקיות שהוקמו בעולם נועדו להתמודד עם הביקושים הגדלים לתעבורת נתונים מהירה ולשירותי מידע – הן חוות שרתים 'פרטיות' של ארגונים גדולים והן מגה חוות שרתים של חברות כמו גוגל, אמאזון, פייסבוק, מיקרוסופט ורבות נוספות המציעות מגוון של שירותים בתחום עיבוד הנתונים".

המהנדסים האחראים על תכנון חוות השרתים נמצאים במירוץ מתמיד שנועד להדביק את הפער בין הביקוש לשירותים נוספים והגידול בתעבורת המידע – זאת באמצעות הטמעה מהירה של טכנולוגיות חדשות שמאפשרות קצב עיבוד מידע מוגבר ומסוגלות להעביר נתונים בקצב מהיר יותר ויעיל יותר מבחינה כלכלית.

הבסיס לכל השירותים ולתעבורת המידע הינו חוות שרתים ענקיות בנות מיליוני שרתים ובנוסף מערכות תקשורת המחברות בין השרתים לבין עצמם ולרשת התעבורה החיצונית.  הבסיס לציוד התקשורת הינו שבבי תקשורת.

שבבי התקשורת שמפותחים במארוול ישראל ובחברות נוספות הם נדבך מרכזי ביכולת זו. קצב תעבורת הנתונים בשבב יחיד עלה בשנים האחרונות מ-עשרות ג'יגה ביט בשנייה ל-מאות ג'יגה ביט בשנייה. הדורות החדשים של השבבים מסוגלים להעביר כבר אלפי ג'יגה ביט (טרה) בשנייה.

"קצבי התעבורה ויכולות האחסון והעיבוד בענן עתידים לשנות את אורח חיינו פעם נוספת", מציין אזרד. למשל: "משתמש ביתי יוכל לצפות במספר סרטי ווידאו באיכות HD 4K בזרימה ישירה וללא הפרעות, לשחק משחקים באיכות גרפית גבוה ללא קונסולת משחקים פיזית. מוצרים ביתיים ורכבים יוכלו לתקשר דרך הענן. ארגונים עסקיים גדולים ומעבדות מחקר ייהנו מקצבים מהירים יותר בסדרי גודל של עיבודי נתונים, וכל זאת בעלויות דומות לעלויות המקובלות כיום".

קפיצות המדרגה הללו בקצבי תעבורת הנתונים הם בבחינת אתגר טכנולוגי ממדרגה ראשונה, המחייב שבירת מחסומים ופריצות דרך תכופות בשורה של תחומי חומרה, תוכנה ועוד. הדורות הבאים של שבבי התקשורת יעלו עוד יותר את קצב העברת הנתונים, יאפשרו הגדלת חוות השרתים, יורידו את שיהוי המידע ויאפשרו גמישות פונקציונלית רבה יותר. מי שרוצה לקחת חלק במהפכות הטכנולוגיות הבאות, ימצא את מקומו בתכנון השבבים והתוכנה שיאיצו בשנים הקרובות לרמות חדשות את עבוד ותעבורת הנתונים.

מארוול ישראל מזמינה אתכם להצטרף אלינו במגוון משרות הייטק ופיתוח מאתגרות אותן, היכנסו אל השמה מארוול